Hlavná Vylepšenie domácnosti Plávajúca podlaha vs. Lepidlo (príručka na porovnanie)

Plávajúca podlaha vs. Lepidlo (príručka na porovnanie)

Toto porovnanie plávajúcej podlahy a inštalácie lepením zdieľa ich klady a zápory, typy podláh, ktoré sú najlepšie pre tieto podlahové postupy, a značky na lepenie podláh.
  Plávajúca podlaha verzus lepená podlaha Majitelia domov si pri renovácii domov zvyčajne vyberajú medzi plávajúcou alebo lepiacou technikou inštalácie podláh. Je však dôležité vybrať vhodnú techniku, pretože výsledok projektu závisí od spôsobu inštalácie materiálov v konštrukcii.

Preto by ste mali mať podlahu vášho domu prilepenú alebo plávať? No, postup inštalácie podlahy je takmer rovnako dôležitý ako podlahový materiál sám.

Medzi týmito dvoma možnosťami neexistuje rýchla odpoveď z dôvodu rôznych úvah. Niektoré z nich zahŕňajú spôsob inštalácie, trvanlivosť, pohodlnosť výmeny, hluk, kvalitu podlahy, ceny a potenciálne problémy.

O niektorých najvýznamnejších výhodách a nevýhodách plávajúcich a lepených podláh si môžete prečítať nižšie. Na konci článku tiež uvidíte niektoré faktory, ktoré vám pomôžu pri určovaní, ktorý postup podlahy je pre vás ideálny, aby ste si mohli vybrať vhodný produkt.

Obsah

Aké typy podláh možno plávať?

  Typy podláh na plávajúce podlahy Najrozšírenejšími typmi podláh, ktoré môžu byť plávajúce, sú laminátové, vinylové a technické podlahy, pričom laminát je najčastejšie vyberanou možnosťou plávajúcej podlahy na trhu.

sľub prstene význam pre páry

Nižšie sú uvedené niektoré z ich popisov, ktoré vám pomôžu bližšie sa pozrieť na každý z nich plávajúce podlahy .

• Laminátové podlahy

Laminátové podlahy zvyčajne nie sú nikdy pripevnené k podkladu; skôr sú takmer vždy umiestnené plávajúce. Laminátová podlaha sa teda môže rozťahovať a zmršťovať v reakcii na zmeny teploty vo vnútri domu alebo miestnosti. Komponenty do seba ľahko zapadnú, čo vedie k inštalácii, ktorú môže väčšina majiteľov domov ľahko dokončiť.

• Vinylové podlahy

Luxusné vinylové podlahy sú tiež určené na pripevnenie k substrátu, aj keď sú bežnejšie skonštruované tak, aby do seba zapadli. Majú malé perá a drážky, ktoré s trochou jemnosti zamykajú jednu dosku k druhej.

• Drevené podlahy

Väčšina inžinierske drevené podlahy sú zošité alebo pribité na drevený podklad. Rastúci počet modelov, ako sú moderné verzie ako Armstrong's Lock & Fold, však možno umiestniť bez akéhokoľvek pripevnenia k substrátu.

Výhody a nevýhody plávajúcich podláh

  Montáž laminátových podláh

Výhody plávajúcich podláh

Plávajúce podlahy sa ľahko inštalujú. Technológia snap-together umožňuje montáž plávajúcej podlahy oveľa jednoduchšie a rýchlejšie ako pokládka lepenej podlahy. Nebudete sa musieť zaoberať rozhodovaním a správou lepidla alebo iných spojovacích prvkov, čo môže byť náročné, najmä ak chcete podlahu inštalovať ručne sami.

Aj keď vaša plávajúca podlaha vyžaduje malé množstvo lepidla na jazyku každej dosky, táto metóda by bola stále oveľa rýchlejšia a jednoduchšia ako pevné lepenie podlahy.

Väčšina materiálov plávajúcich podláh je odolná. Drevené podlahy sa bežne používajú v miestnostiach, kde sa má plávať. To znamená, že sa často skladá z mnohých vrstiev zhutneného dreva, ktoré by v porovnaní s prírodným drevom poskytovali zvýšenú odolnosť, najmä pokiaľ ide o povrchovú úpravu.

Vhodné pre rôzne prostredia. Plávajúca podlaha ponecháva po obvode miestnosti miernu medzeru, ktorá je skrytá pod obložením. Tento priestor umožňuje podlahe expandovať a zmenšovať sa v reakcii na zmeny vlhkosti a teploty bez vytvárania akýchkoľvek problémov.

Plávajúce podlahy sú výbornou alternatívou, ak si myslíte, že máte doma rôznorodé podmienky.

Nekomplikované na odstránenie a výmenu. Ak často renovujete alebo inštalujete podlahu v prenajatom dome, kde predpokladáte pravidelné poškodenie, plávajúca podlaha môže byť užitočná, pretože môžete rýchlo odstrániť niekoľko dosiek na opravu alebo celú podlahu. Ide len o odpojenie spojovacích jazýčkov dosiek.

Nevýhody plávajúcich podláh

Plávajúce podlahy nie sú také pevné ako podlahy na lepenie. Pri chôdzi po plávajúcej podlahe môžete zažiť trochu dutý alebo slabý pocit. Je to spôsobené veľkou skladačkou vzájomne prepojených dosiek, ktoré sa pod nohami nepatrne posúvajú. Ide predovšetkým o osobné preferencie.

Ľahké kusy nábytku sa môžu časom mierne kývať, najmä ak sa okolo nich každý deň potulujú deti alebo domáce zvieratá.

Pre plávajúce podlahy je potrebný rovný podklad. Ak inštalujete drevené podlahy v miestnosti so sklonom alebo nerovnou podlahou nemusí byť možné plávať podlahu. Aby sa podlaha nešmýkala, mal by byť plávajúci systém umiestnený nad rovným povrchom.

Problémy môžu spôsobovať betónové podklady so sklonmi podobnými rampám alebo tvrdé drevené podklady so značne vysokými alebo nízkymi plochami.

Tieto podlahy nie sú také stabilné pod rôznymi domácimi objektmi a spotrebičmi. Keďže sa plávajúca podlaha spolieha na trenie, ako aj na svoju váhu, aby sa udržala na mieste, môže spôsobiť problémy v miestnostiach s veľkými spotrebičmi, najmä práčovne a jedálne .

Pohybujúce sa spotrebiče môžu spôsobiť posunutie podlahy a značná hmotnosť môže spôsobiť oddelenie uzamykacích jazýčkov na okrajoch.

Aké typy podláh je možné lepiť?

  Typy podláh na lepenie Vinyl, masívne tvrdé drevo, upravené tvrdé drevo a bambus sú najbežnejšie typy lepených podláh. Vinyl je najpopulárnejší podlahový materiál na lepenie v tomto odvetví. Nasledujúce podrobnosti vám poskytnú presnejší prehľad o každej z týchto lepených podláh.

• Vinylové podlahy

Vinylová alebo LVT podlaha je špičkový materiál, ktorý je dostupný v doskách, ktoré pripomínajú tvrdé drevo alebo dlaždice. Je neuveriteľne vodotesný, nádherný a oveľa robustnejší, čo znamená, že ho možno prilepiť kdekoľvek vo vašom dome.

Vinylová podlaha, ktorá sa inštaluje pomocou lepiaceho lepidla na podklad alebo podklad, má vyšší výkon a trvácnosť. Vo všeobecnosti sú lepené vinylové podlahy pevnejšie ako plávajúce vinylové podlahy.

• Masívne drevené podlahy

Väčšina z najlepších drevené podlahy dá sa prilepiť. Pokiaľ ide o tvrdé drevo, je potrebné zvážiť aj ďalšie faktory. Na začiatok sú podlahy z tvrdého dreva podstatne drahšie ako vinylové podlahy s lepidlom.

Okrem toho, na rozdiel od vinylu, drevo nie je vodotesné, hoci vodeodolné drevené podlahy sú občas dostupné. Okrem toho, ak chcete zohrievať drevené podlahy, buďte opatrní, ak používate lepidlo – niektoré typy lepidiel sa môžu pri zahrievaní znehodnotiť alebo dokonca vylučovať škodlivé chemikálie.

• Podlahy z tvrdého dreva

V porovnaní s masívnym tvrdým drevom sú najkvalitnejšie drevené podlahy vo všeobecnosti lacnejšie a jednoduchšie sa montujú pomocou lepiacej metódy, pričom sú stále krásne. Je tiež odolnejšia voči kolísaniu teploty a vlhkosti.

• Bambusové podlahy

Pri pokládke najlepšej bambusovej podlahy možno použiť aj metódu lepenia. Bambusová podlaha môže byť opravená ako tvrdé drevo a je k dispozícii v rôznych typických odtieňoch a vzoroch drevených podláh. Bambus je oveľa ekologickejšia možnosť lepenej podlahy ako vinyl.

Výhody a nevýhody lepených podláh

  Obývacia izba s vinylovou podlahou, sekčným gaučovým konferenčným stolíkom

Výhody lepených podláh

Lepené podlahy majú stabilný pocit pod nohami. Ak sa obávate, že plávajúce podlahy budú duté alebo kašovité, pravdepodobne uprednostníte lepené podlahy. Medzi podlahou a podkladom nebude žiadny pohyb ani vibrácie. Každý pohyb bude pevný a pohodlný.

Tieto podlahy sú vhodné pre nepravidelné alebo šikmé povrchy. Ak má váš dom chodník, ktorý sa zvažuje o jednu úroveň smerom k druhému, alebo má podlahu z tvrdého dreva s niektorými vysokými alebo nízkymi časťami, budete potrebovať podlahu, ktorú je možné pripevniť priamo k betónu alebo drevu pod ňou, a lepené podlahy jednoducho urobte trik. . Táto technika inštalácie zabraňuje posúvaniu podlahových dosiek po priestore.

nápady na darčeky pre svadobných hostí lacno

Pevne zlepené podlahy zostanú na svojom mieste. Lepené podlahy sú ideálne do práčovní, kuchýň a iných priestorov, kde sa budú skladovať ťažké predmety, ako sú spotrebiče. Žiadne závažie umiestnené na vrchu nespôsobí posunutie alebo poškodenie podláh, pretože každá podlahová doska je pevne pripevnená k podkladu.

Nevýhody lepených podláh

Lepené podlahy sa ťažko odstraňujú a vymieňajú. Lepené podlahy sa ťažko odstraňujú, pretože každá doska je pripevnená k podlahe hrubým podlahovým lepidlom. Po vytiahnutí a zdvihnutí podlahových dosiek budete musieť stráviť niekoľko hodín čistením zvyškov z podkladu. Preto si musíte pamätať, že nesmiete inštalovať lepenú podlahu, ktorú chcete v budúcnosti odstrániť.

terasové kvetinové truhlíky

Lepené podlahy nie sú ideálne na meniace sa prostredie. Kedykoľvek sa zmení teplota alebo vlhkosť, lepené podlahy budú mať veľmi malý priestor na roztiahnutie a zmrštenie. Hoci lepidlo funguje ako bariéra proti vlhkosti, ktorá obmedzuje tieto prvky, majte na pamäti, že nalepená podlaha sa nemusí zmeniť tak ľahko ako plávajúca podlaha, ak je vo vašej domácnosti veľmi nepredvídateľné prostredie.

Podlahy, ktoré sú prilepené, sa ťažko nastavujú. Lepené podlahy si vyžadujú rovnomernú vrstvu vhodného podlahového lepidla. Efektívne použitie si vyžaduje značné odborné znalosti a nie je to obzvlášť zhovievavá technika, keď sa dopustíte chyby. Ak nemáte predchádzajúce znalosti o stierkových lepidlách a podlahových krytinách, musíte zvážiť, či sa nepokúsite o svojpomocný projekt lepiacej podlahy.

Môžete prilepiť plávajúcu podlahu?

Plávajúce podlahy vo všeobecnosti nie sú určené na lepenie. Plávajúce podlahy sa môžu vplyvom teplotných zmien posúvať a lepenie dosiek ich môže znehodnotiť. Ak je však inštalovaný vo vlhkom prostredí ako napr podlahy v kúpeľni , dosky môžete prilepiť, aby ste chránili spoje pero a drážky pred vlhkosťou.

V niektorých prípadoch môže byť potrebné plávajúcu podlahu prilepiť. Preto si pred lepením plávajúcej podlahy musíte prečítať návod na použitie od výrobcu, aby ste predišli strate záruky.

Lepidlo na plávajúcu podlahu môžete použiť z rôznych dobrých dôvodov, vrátane posilnenia spojov západkového mechanizmu plávajúcich podláh alebo eliminácie škrípania a praskania, ktoré sú pri plávajúcich podlahách časté.

Okrem toho, aj keď je pripevnenie plávajúcej podlahy trochu nelogické, niektorí výrobcovia ospravedlňujú potrebu lepenia svojich materiálov plávajúcich podláh. Ak je však vaša inštalácia plávajúcej podlahy bezchybná, nie je dôvod snažiť sa plávajúcu podlahu lepiť. Navyše, pokiaľ ide o inštaláciu, lepenie plávajúcej podlahy nesmie byť vašou hlavnou voľbou.

Pokiaľ vaša plávajúca podlaha nie je presne rovná, musíte sa vyhnúť jej lepeniu. Okrem toho s zvukotesná izolácia pod vašou plávajúcou podlahou nemôžete podlahu prilepiť. Výsledkom je, že nalepením plávajúcej podlahy prídete o výhody izolácie, ako je tlmenie hluku a teplotná bariéra.

Je lepšie drevené podlahy lepiť alebo plávať?

  Moderná kuchyňa s tapetou backsplash biele skrine drevené podlahy Plávajúce je, keď podlahové dosky nie sú pripevnené k podkladu a namiesto toho sa spoliehajú na hmotnosť podlahy, ktorá ich pevne drží na mieste. Táto technika funguje efektívne pre drevené podlahy a môže poskytnúť drevu určitú flexibilitu pod nohami.

Ak sa rozhodujete medzi týmito dvoma možnosťami inštalácie, odporúčame vám použiť plávajúcu drevenú podlahu, pretože je to zvyčajne cenovo najefektívnejšia možnosť. Môžete ho nainštalovať rýchlo a bez toho, aby ste sa museli starať o to, aké lepidlo použiť alebo ako dlho bude trvať schnutie.

Lepidlo na plávajúce drevené podlahy

Plávajúce podlahy vyžadujú flexibilné lepidlo, ktoré umožňuje doskám jemne expandovať a zmršťovať sa pri zmenách relatívnej vlhkosti počas ročných období. Na bezpečné lepenie pera a drážky sú k dispozícii špeciálne lepidlá na plávajúce podlahy.

Lepidlo na plávajúce podlahy Titebond Tongue & Groove je špeciálne navrhnutý pre pokládku plávajúcich drevených podláh. Flexibilita tohto lepidla ho odlišuje od bežného lepidla na drevo a zabráni praskaniu v dôsledku opakovaného namáhania spojov podláh. Odporúčame použiť túto značku lepidla na lepenie plávajúcich drevených podláh.

Je lepšie lepiť alebo plávať vinylové podlahy?

  Spálňa s výhľadom na oceán s dreveným vzorom podlahy V prvom rade záleží na tom, kde budete vinylovú podlahu inštalovať. Napríklad kuchyne, kúpeľne, práčovne a spálne majú prospech z plávajúcich vinylových podláh. Na druhej strane riešenie lepených podláh môže poskytnúť dodatočnú odolnosť, ak inštalujete podlahy v obrovskom a rozľahlom priestore. Techniky lepenia sú vhodné aj do menších miestností.

Z hľadiska životnosti by bolo lepšou možnosťou lepenie vinylových podláh. Ale pokiaľ ide o náklady a jednoduchosť inštalácie, plávajúce vinylové podlahy by boli múdrejšou voľbou.

Lepidlo na vinylové podlahy

Pokiaľ ide o lepenie vinylových podláh , lepidlá na akrylovej báze sú mimoriadne účinné a odolné. Lepidlá na báze akrylu sú odolné voči teplu, odolávajú teplotným zmenám a pri vystavení vlhkosti sa nedrobia. Preto sú veľmi ideálne na lepenie vinylových podláh.

Všestranné, prémiové akrylové lepidlo značky pomenované Roberts 1407 je vhodný pre širokú škálu podláh, najmä vinylové podlahy. Zloženie bez rozpúšťadiel má minimálny zápach a uvoľňuje extrémne minimálne VOC.

Navštívte našu laminátové vs vinylové podlahy porovnávacia príručka pre súvisiaci obsah.